Vergi İadesi (Tax Back)

0

Amerika’da kazandığımız paranın bir kısmı vergi için kesiliyor. Amerikan vatandaşları gibi J1 öğrencileri de Federal ve State vergilerini ödemekle yükümlüdür. Ancak size çok iyi bir haberim var; kesilen bu vergileri geri almak mümkün.

Türkiye’ye dolar zengini olarak dönüp bizden kesilen vergileri unuttuğumuz, paraya sıkıştığımız anlarda aklımızda mükemmel bir ışık yanıyor. TAXBACK.

Genelde J1 öğrencileri iki haftada bir paycheck almaktadır. Eğer onları incelerseniz bir takım kesintiler olduğunu göreceksiniz. İşte o kesintiler Federal ve Eyalet vergilendirmesi için yapılıyor. Her eyaletin kendine göre bir vergi sistemi var elbette.

Vergi kesintisine maruz kalan arkadaşlarım elinize bir kâğıt kalem alın. Vergileri geri almanın yolunu anlatacağım.

 

HANGİ BELGELER GEREKLİ?

  •  DS2019 (yasal çalışma izniniz)
  •  Amerikan vizesinin basılı olduğu sayfa
  •  Sosyal Güvenlik Kartı (SSC)
  •  Son Paycheck ya da W-2 formu

Vergi iadesine bireysel olarak ya da acentanız yardımıyla başvurabilirsiniz. Kendiniz başvuracaksanız eğer öncelikle tax firmalarını çok iyi araştırmanızı öneririm. Hangi tax firması ne kadar kesinti yapıyor, iadeyi ne kadar sürede tamamlıyor, bunlar önemli detaylar..

Ya da emin ellerde olmak adına acentanız yardımıyla başvuruda bulunabilirsiniz.  İstenilen belgeleri onlara göndermeniz yeterli olacaktır.

Çalıştığınız işlerin son paychecklerini (PAYCHECK’I AMERİKA’DA BOZDURDUKTAN SONRA LÜTFEN) saklamanızı öneririm. Bunları kesilen vergileri geri almak için kullanacağız. Ya da işvereninizden W-2 formu isteyebilirsiniz. Bu form toplam kazancınızı ve buradan kesilen vergileri döküm halinde sunuyor. Ve son Paycheck’ten daha sağlam bir kaynak oluyor. Ama bu belgeyi siz döndükten sonra ancak yollayabilir işverenleriniz, aralık – ocak ayı gibi.

Biz başvuruyu erken yapsak da işlemler Amerika’da mali yılın bitmesiyle yani 1 Ocak itibariyle başlıyor. Yeni yıldan itibarenFederal vergisinin geri alınması için en az 8-12 hafta, Eyalet vergisinin geri alınması içinen az 8-14 hafta beklememiz gerekiyormuş. Sonra da kısmetse zenginmişiz. Düşünsenize Türkiye’de evde otururken bir anda hesabımıza dolar cinsinden para geçmiş..Sorana tax’imi geri aldım dersiniz ama sanki para gökten gelmiş gibi hissettiriyor, MÜ KEM MEL BİR HİS <3 Tabii ki tax diyeceğiz Amerika’dan geldik biz vergi neymiş?

*Siz yine devergi iadesi için 6 ay ila 1 yıl beklemeyi göze almalısınız. Bu uğurda bekleyen arkadaşlarıma sabırlar dilerim, lütfen şikayet etmeyin çünkü belki de paranızı geri aldığınız an dolar 4’e çıkmış olur kim bilir.. Her işte bir hayır var..

GERİ ÖDEME NASIL OLACAK?

Geri ödeme için çalıştığınız tax firması muhtemelen size iki farklı seçenek sunacak. Bunlardan biri tax firmasına, kendinize ait banka hesap bilgilerini göndermek. Ancak bu artık eski usül olarak geçiyor, soranlara old school dersiniz lütfen nerden geldiğinizi kimseye unutturmayın. J Diğer seçenek ise onların yönlendireceği bir MasterCard’a başvurmak. Bu kart Amerika’dan kalkıp evinize kadar geliyor. Para bu kartın içine yattığında herhangi bir MasterCard ATM’sinden paranızı çekebilir ya da internet üzerinden kendi banka hesabınıza havale yapabilirsiniz. Artık siz nasıl isterseniz..

J1 dostlarım hepinize bol kazançlar diliyorum. Kaç işte çalıştıysanız onların hepsi için tax başvurusunda bulunmayı unutmayın.  <3

Share.

Comments are closed.