Telefon ve Türkiye ile İletişim

0

Bazı arkadaşların annemi nasıl arayacağım dediğini duyar gibiyim;)

İletişimi sağlayabileceğiniz birkaç yol var. Öncelikle telefondan bahsedeyim;

Work and Travel öğrencilerine genelde At&t hatları öneriliyordu, çünkü birçok yerde çekiyordu.  Ancak Amerika’ya gittikten sonra kampanyaları inceleyip size daha uygun gelen bir sim card da alabilirsiniz. Verizon, Sprint, Tmobile bunlardan birkaçı.. T-mobile’ı ise kesinlikle önermiyorum, bir seyahatimde onu kullandığıma çok pişman olmuştum, ucuzluğuna aldanabilirsiniz ancak birçok yerde çekmiyordu.

Ben work and travel sürecinde at&t sim cardı kullanmıştım. Ben gitmeden önce şirketim bana ve arkadaşlarıma sim card sağlamıştı ve onları aktive ettiler. Amerika’ya ayak basa basmaz telefonumuza taktık ve kullanıma açıktı hatta günlük ilk konuşmada 2$ kesiliyordu sonrası sınırsızdı. Bir gün Türkiye’yi aradım mı tüm arkadaş, eş, dost, akrabaya ulaşıyordum.  Bakiyeleri ya  http://www.dunyacard.com ‘dan yüklüyordum ya da herhangi bir market ya da benzinliklerin marketinden kart şeklinde alıp yüklüyordum. Gelelim aramaları nasıl yapacağımıza; normalde ankesörlü telefonlardan Türkiye’yi aramak için “0 11 90” dan sonra telefon numarası çeviriyoruz. Ancak work and travel öğrencileri için büyük ihtimalle at&t kullanacağınız için önce 1-212-204-6767 kodu arayıp indirimli kampanyanın kapılarını açıp sekreterin yönlendirmeleriyle işleminizi tamamlayabilirsiniz. !!Hiç merak etmeyen sekreter Türkçe konuşuyor :))

Gelelim akıllı telefonlardan iletişime,

Eğer akıllı telefon kullanıyorsanız, iletişim kurmakta hiç zorlanmayacaksınız demektir. Çünkü Amerika’da birçok yerde (örn:tüm McDonaldslar , Starbuckslar, halk kütüphaneleri) ücretsiz wi-fi dan faydalanabilirsiniz. Skype , viber, tango gibi tüm programlar ile görüntülü konuşma imkanı bulursunuz.

Telefonla değil de, laptop yardımıyla iletişim kuracaklar ise,

Bilgisayarlarını alıp, halk kütüphanesinin yolunu tutabilirler. Hem karnımı doyurayım hem ailemle görüşeyim diyenlere, McDonalds. Doydum kahvemi içerken de arkadaşlarımla konuşayım diyenlere de Starbucks’ı öneriyorum:)

Ama emin ol, Türkiye ile iletişim kurmakta hiç zorluk çekmeyeceksiniz;  hatta belki siz iletişim kurmak istemeyeceksiniz;)

Share.

Comments are closed.