SEVIS Kaydı Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Öncelikle bu kelimeyle ilk karşılaşan biz değerli Türkler yazım hatası yapıldığını düşünüp SERVİS diyoruz. Hayır efendim, SEVIS yani Student Exchange & Visitor Information System. Bu konuda anlaştıysak şayet detaya girebiliriz.

Department of State yani Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın değişim programıyla Amerika’ya giden ogrencileri takip altında tutmasına yarayan ciddi bir sistemdir. Sistemle ilk tanışmamız vize başvurusu yapmadan önce ödememiz gereken 35 dolarlık ücretle başlar. Amerika’ya giriş yapmamızla birlikte devam eder ve Türkiye’ye dönüşümüzle son bulur. Amerika’ya giriş yaptıktan sonra 7 gün içerisinde hangi sponsor firma aracılığıyla gittiysek o sponsorun web sitesi üzerinden adımıza oluşturulan hesaba giriş yapıp bir form doldurmamız gerekir. Formun iceriği iş yeri ve ikamet bilgilerimize ek olarak ilk izlenimlerimizi paylaşabileceğimiz bir anketten oluşur ve paylaştığımız bilgiler Amerikan Dışişleri Bakanlığı’na doğrudan ulaşır. İlk girişimizin ardından 30 gün aralıklarla forma tekrar giriş yapıp güncellemelerde bulunmak zorundayızdır.

Zorunluluk bilinçli kullanılan bir kelime olmakla beraber yerine getirmediğimizde vizemizin TERMINATED olmasıyla sonuçlanır. Yani bu kaydı belirtilen aralıklarla gerçekleştirmediğimizde artık Amerika’da yasal olarak kalmadığımızı da bilmemiz gerekir. Önemsiz gibi görünen bütün bu detaylar bir daha Amerika’ya ömür boyu giriş yapamayacak boyutlara gelmemize bile sebep olabilir.

Share.

Comments are closed.