Pasaportu Kaybetme

0

Her şey yolunda giderken, keyfiniz yerindeyken tam da alışıyorken, bir baktın  pasaportunu bulamıyorsun. Yola çıktınız eee artık Travel zamanı ; “aaa T.J.Maxx varmış biraz alışveriş yapalım , dur şurada da bir fotoğraf çekeyim” derken o koşturmanın içinde eşyaların arasına bir baktın pasaportun yok.  Hem de Amerika vizesi basılı pasaportun. Hem de sen hala Amerika’dayken.

Tamam sakin ol ! Pasaportunu kaybeden ilk öğrenci sen değilsin merak etme, derin bir nefes al 🙂

Çünkü yapman gereken çok basit; yeni pasaport çıkartmak ;

  •  Eğer pasaportunun çalındığına yada kaybolduğuna eminsen sana en yakın Polis Karakoluna veya doğrudan bir Polise  durumu belirtmelisin ki tutanak tutulsun. Polise pasaportunu çaldırdığını bildirmen ve tutanak tutturman, pasaportunu kullanarak senin adına herhangi suç işlendiğinde senin mesul tutulmanı önleyecektir.
  •  Sonrasında sana en yakın Türk Konsolosluğa yada Büyükelçiliğe  gidip Amerika içeresinde seyahatine devam edebilmek ve ülkeden çıkış yapabilmek için “GEÇİCİ PASAPORT”  başvurusunda bulunman gerekecek.Konsolosluğa yada Büyükelçiliğe giderken polis raporunu ve iki adet fotoğrafını da  götürmen  gerekli.

Yeni pasaportuna havaalanı çalışanları pek anlam veremeyecek o yüzden polis raporunu da seyahatlerinde yanında taşımanda fayda var. Durumu açıklamak zorunda kalabilirsin, endişelenme geçici pasaportla seyahat etmende bir problem olmayacak.

Dikkat!

-Eğer pasaportunu hafta sonu kaybettiysen ve konsolosluk kapalı ise; Elçilik temas  numarasını arayıp durumunu bildirmen gerekiyor. Hafta sonu olmasına rağmen sana yardımcı olacaklardır.

-Geçici pasaport sadece Türkiye’ye geri dönene kadar geçerlidir. Amerika seyahatin boyunca bir sıkıntı çıkmayacaktır.

-Türkiye’ye döndükten sonra pasaport kontrolünde polisler seni ifadeni almak için Havaalanı Karakoluna çağıracak. Pasaportunu kaybeden herkesin ifadesi alınmakta, ve bu normal bir prosedür. Panik yapmana gerek yok.  Polis sana pasaportunu nerede kaybettiğini, ne zaman kaybettiğini soracak ve sana yeni pasaport çıkartman için gerekli belgeyi verecek.

Mutlaka;

-Pasaportun da yer alan vize ve pasaportun birer fotokopisini  valizinde bulundur.

-Polis raporunun bir kopyasını al.

-Sana en yakın Konsolosluğa yada Büyükelçiliğe  arayıp pasaportunu çaldırdığını ya da kaybettiğini bildir.

-Konsolosluk yada Büyükelçilikten “GEÇİCİ PASAPORT”  ve “Seyahat Belgesi  “alıp yolculuğuna devam edebilirsin.

-Geçici pasaportunun bir fotoğrafını çekmelisin,geçici pasaportunu polis alacak ve sana yeni pasaport için gerekli belgeyi verecek.

Artık pasaportunu kaybettiğinde neler yapman gerektiğini biliyorsun, ama sen yine oldukça dikkatli ol!

Pembe Pasaportun Hayırlı olsun ! 🙂

Share.

Comments are closed.