Maaş Para ve Banka İşlemleri

0

Amerika’ya gittiniz, işe başladınız. İlk 2 hafta çalışacaksınız ve 2 haftanın ücretini mantıken 2 hafta sonra alacaksınız. Buna hazırlıklı gidin. Yapmanız gereken tek şey o ilk 2 haftada maaş alamayacağınız için 2 haftayı geçirebileceğiniz kadar yanınızda belli bir miktar parayla gitmeniz. Ben 500 doların buna yeteceğini düşünüyorum. Daha fazla götürürseniz ilk alışma evresinde daha rahat harcamalar yaparak daha rahat geçirirsiniz günlerinizi.

2 hafta sonucunda patronunuz genellikle çek yazarak verir size maaşınızı. Maaşınızın yazılı olduğu bir çek ve yanında bir açıklama kağıdıyla maaş çeki (pay check) ’inize kavuşursunuz. Bu açıklama kağıdında yazan şeyler genellikle şunlardır:

  1. Kaç saat çalıştığınız.
  2. Saatlik çalışma ücretinizle kaç saat çalıştığınızın çarpımı ve toplamı.
  3. Ne kadar vergi kesintisine uğradığı.
  4. Brüt tutarı.
  5. Ve eğer kiranızı iş vereniniz sizi ev sahibiyle muhatap etmeden o ödüyorsa düşülen kira ücretiniz.

Bu açıklama kağıdıyla birlikte hakkınızın ne olduğunu çok adil bir şekilde görebiliyorsunuz. Sonrasında çek kağıdınızın üzerinde yazan tutarla aynı mı diye kontrol ediyorsunuz. Sonrasında bozdurmak istediğiniz zaman aşama bunu nasıl yapma kısmına geliyor.

Patronunuzun yanına çıkıyor ve diyorsunuz ki bana bankamatik (DEBIT CARD) çıkartabilir misiniz?..Çünkü ben paramı nakit olarak taşımak istemiyorum yanımda. Patronunuzla birlikte onun iyi olduğunu düşündüğü bir bankaya gidiyorsunuz. Bunlardan bazıları BANK OF AMERICA, WASHINGTON TRUST, SUN TRUST ve WACHOVIA BANK ’dır. Orda o sizin adınıza tüm işlemleri hallederek içine paranızı yatıracağınız debit kartı çıkarttırıyor. Ama bu kartı bankadan kendinizde çıkarttırabilirsiniz. Tabi ki patrondan istemek kolay yoludur. 😉

Banka kartı çıkarttırırken dikkat etmeniz gereken bir husus var. Debit cardlar da eksi (-) bakiyeye düşme özelliği var. Yani bu kartın içindeki para bittiği zaman bankasından bankasına değişmekle birlikte  -350$’ a kadar hala kullanılabiliyor oluyor. Yani eğer eksi bakiyeyi kabul ederseniz bu ciddi parasal sorunlara sebebiyet verir sizin için dikkatli olmalısınız bu konuda. bu çıkartılan kart kesinlikle eksi (-) bakiyeye düşmemeli. Ve bunu özellikle isterken belirtmelisiniz. Yaklaşık bir hafta sonra sizin adınıza çıkartılmış kartınız elinizde olur.

Paranızı yatırma aşamasında ise yapmanız gereken işlem şudur. Alırsınız pay checkinizi ve kartınızı yanınıza. Kartınızın ait olduğu bankaya gidersiniz. Sıra beklemek falan yoktur boş bulduğunuz vezneye gidersiniz. Para mı kartıma yatırmak istiyorum dersiniz. Alır sizin kartınızı ve pay checkinizi, sonra size sorar, yanına nakit almak istiyor musun ? eğer ihtiyacınız varsa ihtiyacınız olduğu tutar kadarı talep edersiniz görevliden o size nakit olarak verir istediğiniz tutarı geri kalanını kartınızın içine aktarır. Ve size bir kağıt verir kartınızın içinde ne kadar kaldığını gösteren işe yarar bu. Sonra zengin oluyorum her geçen gün diye mutlu mutlu ayrılırsınız bankadan.

Gittiğiniz bir barda, alış-verişte bu kartı rahat rahat kullanabilirsiniz.

Mesela bir bardasınız, markettesiniz, restaurantdasınız nakit paraya ihtiyacınız var. Genellikle tüm bankalarla uyumlu (altın nokta) bir bankamatik vardır o bulunduğunuz ortamda. Yerinizden kalkarsınız ve ATM yazan o küçük sevimli tuhaf şeyden paranızı çekersiniz. Ama belli bir ücret keserler (2-3 dolar gibi).

Çok ilginç ama mükemmel bir uygulama vardır. Mesela alış-veriş yaptınız. Kasaya geldiniz. Para ödeme aşamasına geçtiniz. Çıkardınız debit kartınızı kasiyere uzattınız. Kasiyer paranızı çekiyor ordan ve nakit para ister misiniz? diye soruyor. Kasiyer o esnada düşünüyor ki bak kartıyla ödüyor garibim demek ki para çekememiş. Ben nakite ihtiyacı var mı diye sorayım da elinde nakit parası bulunsun diyor. Ve ihtiyacınız varsa cidden sizin kartınızdan çekip kasadan size nakit para veriyor.

Ve son olarak size tavsiyem şudur. Türkiye’de kullandığınız bir bankamatiğiniz ve kredi kartınız varsa bunları yurtdışına muhakkak açtırın. Çünkü paranız çalınır bir şey olur. Hemen ailenizi arayarak para yatırmalarını söylerseniz. Bu sayede elinizde zor durumlarınızda hayat kurtarıcı bir paranız olabilir. Ve Türk bankası olmasına rağmen istediğiniz her bankamatikten paranızı çekebilirsiniz. Ayrıca yurtdışına açık kredi kartınızı da istediğiniz her yerde bankamatikte, internet alışverişinde, market alışverişinde her yerde kullanabilirsiniz. Anne ve babalara daha fazla yüklenmeyin gene de sonuçta para kazanıyorsunuz. Demek istediğim zor durumda kalmanız durumunda 🙂 iyi alışverişler hepinize..

Share.

Comments are closed.