Konaklama

0

Genelde konaklamalar işverenler tarafından ayarlanır. Yani biz işi seçerken konaklamayı da seçmiş oluruz. Konaklama için işyerlerine yakın yerler seçilir ki çalışanların gidiş gelişleri kolay olsun. Benim konakladığım ev ve işyerim yürüyüş mesafesindeydi. Arkadaşlarımdan duyduğum en fazla mesafe ise 5 mil yani 8 km falan.  O da bisikletle veya otobüsle kolayca ulaşabileceğiniz bir mesafedir.

Ev Konaklaması

Work and travel öğrencisiyseniz,  genellikle ev konaklamasıyla karşılaşabilirsiniz. Evde kaç oda varsa kalacak kişi sayısı da ona oranla değişir. Genel olarak bilinen bir odada iki kişi kalacak şekildedir. 4+1 bir ev ise, 8 kişi konaklar bu evde salon ve mutfak ise herkesin kullanımına açıktır. Mutfakta ocak, buzdolabı vs mevcuttur bu size yemeğinizi daha uygun şekilde sağlama imkanı sunar ancak diyorsunuz ki 8 kişi yiyeceğini bir dolaba koyarsa herkesin malzemesi birbirine karışır. Eveeet işte bu durumda dua edin ki odanızda mini buzdolabınız olsun:) Ayrıca banyolarınız  odanızın içinde de olabilir ırtak kullanımda da.

Sakın ev arkadaşlarınızla ortak bir şeyler almaya kalkışmayın(ki yabancılar bu tür konularda genelde bencil olduklarından bu teklife yanaşmazlar.) Türklerle de yapmayın, sonra büyük sorunlara yol açıyor, test edildi onaylanmadı:)

Ev bir sitenin içinde olabilir, dolayısıyla önünde veya arkasında bir havuz, barbekü yapabileceğiniz, güneşlenebileceğiniz bölgeler mevcut olabilir. Site içinde olması bunların hepsinden faydalanabilme imkanı sunar.

Ev konaklaması aylık ücretlendirmelere dayanır; ya ayda bir ya da iki haftada bir ödersiniz. Fiyatları bölgeye ve kalan kişi sayısına göre değişir.

YARARI: İngilizce konuşmanızda hem ev arkadaşlarınızın hem komşularınızın etkisi olur, mutfaktan yararlanmanız dilediğinizi yeme imkânı sunar, ayrıca istediğiniz kişiyi davet edebilirsiniz.

Otel konaklaması

Eğer çalıştığınız firmada çok fazla uluslar arası çalışan varsa, işveren sizin için bir motel tutabilir tüm çalışanlarla aynı yerde konaklamak ortamın canlılığını arttır. Veya işveren ev tutamadığı için size otel konaklaması sunabilir. Konaklama odanın büyüklüğüne göre genelde iki kişi olur. Eğer bir arkadaşınızla birlikte gidiyorsanız kesinlikle aynı odada kalmayın, Türküz sonuçta tutamayız çenemizi Türkçe’ye devam ederiz. Otelin büyüklüğüne göre odanızda sunacakları değişir. Umuyorum odanızda küçük mutfağınız, buzdolabınız ki yemek konusunda da özgürce davranabilin. Genellikle banyonuz odanızın içince bulunur. Otel konaklaması da size farklı sosyal aktiviteler sağlayabilir. Havuzundan, varsa fitness salonundan yararlanma gibi.

Otel konaklamasının ise günlük ücrete göre şekillenir. Günlüğü 10$ a ayarlanan bir otelde ya aylık 300$ ya da iki haftada bir ücretin yarısını ödersiniz. Belki de bir otelde çalışacaksınız ve işvereniniz otelde konaklamanıza izin verecek ve sizden bir ücret talep etmeyecek. Bu da bir ihtimal:) !!Aman deyim seyahat kısmında da bu fiyattan konaklayacağınızı düşünmeyin bu motelleri işverenler ayarladığı için ücretlendirmeler farklıdır!

YARARI: Bu konaklamada her ulustan insanla tanışmak, İngilizcenizi geliştirmeye yardımcı olur ayrıca otel odalarında temizlik sorunu yaşamazsınız; çünkü ‘houskeeping’ departmanındaki arkadaşlarınız sizin odalarınızı da temizlemek zorundadır.:)

Yurt konaklaması

Son olarak, çok sık olmamakla birlikte work and travel öğrencilerine yurt konaklaması da sunulabilmektedir. Koşulları otel konaklamasına benzer, bir odadaki kişi sayısı genellikle 2-4 arasında değişir. Genellikle içerisinde mutfak bulunmaz ancak tüm çalışanlarla ortak bir mutfak kullanmak hakkı sunulabilir. Ancak pek sık tercih edilen bir konaklama tipi değildir.

Share.

Comments are closed.