İşten Ayrılma

0

İşinden ayrılamazsın diye gözünüzü korkutayım önce ki nedenini öğrenmek için devamını da okuyun:)

Türkiye’den ayrılmadan önce iş sözleşmenizi imzalarken tüm ayrıntıları öğrenin arkadaşlar, işi konaklamasını beğenirseniz işinizi kabul edin. Gittikten sonra aman temizlik yapmayı sevmedim, aman yağ kokuyor bu restoran gibi sebeplerle işten ayrılmanız mümkün değil. Ancak diyelim ki işvereninizle sorun yaşıyorsunuz, sizi sözleşmedeki kadar çalıştırmıyor, gereken ücreti vermiyor, size kötü davranıyor bu durumda yani işverenden kaynaklanan bir sorunla karşılaştığınızda önce şirketinize, sonra sponsorunuza haber verin. Çünkü işverenler de bu sponsorları dolayısıyla öğrencileri memnun etmekle yükümlüdür. Sponsorunuza bir mail ile yaşadığınız sorunlardan bahsedebilirsiniz; onlar da işverenlerinize ulaşır ve durumun düzelmesi için her şeyi yaparlar. Ya da diyelim ki işveren sizi işten attı bu durumda da sponsorunuza ulaşıp yardım isteyebilirsiniz.

Amaaaa kendiniz sebepsiz ve keyfi işi bırakmak isterseniz (ki bu yasal değildir), sponsorunuz size ili haftalık bir süre verir, bu süreç içerisinde yeni bir iş yeri bulup, iş sözleşmesini sponsora iletmeniz ve onların da işi kabul etmesi gerekmektedir. Eğer bulamazsanız Amerika’daki sürecinizin son iki haftalık kısmını geçiriyorsunuz demektir. Çünkü yasal süreç başlatılır ve programınızın ‘terminated’ olacağı bilgisi size iletilir. Ve yasal süreç başlatılır, programınızın ‘terminated’ olması, programınızın sonlandırılacağı ve ülkenize mecburi dönüş yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Bunu bana ilk söylediklerinde ne olacak sanki o iki hafta da gezer dönerim demiştim; ancak programım sonlandırılırsa bu Amerika’ya bir sonraki girişlerimde önüme çıkabilirmiş veya aynı sponsorla work and travela katılırsam, sponsor sorumsuz bir öğrenci olduğumu düşünüp beni kabul etmeyebilirmiş:)

Paşa paşa çalıştım, size de tavsiyem işvereninizle zıtlaşmayın, güzelce çalışın çünkü en çok çalışırken İngilizcenizi geliştirebileceksiniz ve malum sadece o zaman para kazanabiliyorsunuz.

Share.

Comments are closed.