Amerika’da Gece Hayatı

0

Amerika’daki gece hayatını görüp, tecrübe etmek tabii ki her Türk gencinin hayali, itiraf ediyorum benim de öyleydi.

Then get ready to Night Outttt !

Evet Night Out, yani diyor ki; Çılgın Amerikan Gecelerine hazır olunnnn !!

Hangi genç istemez ki izlediği Amerikan film ve dizilerinde gördüğü gece kulüplerine gidip dans etmeyi? Birdenbire hayalindeki ambiyansın içinde bulmayı kendini.. Ne de olsa özgürlükler ülkesi Amerika’dayız !!!

Evet, özgürlükler ülkesi tamam ama özgürlüğümüz bir diğer bir bireyin kişisel alanına girdiğimiz anda biter. Aman diyeyim dikkatli olun kimsenin personal spaceine girmeyin çok net ve sert kurallar var bu konuda.

21 yaş kuralı

Amerika’daki gece kulüplerinde, kumarhanelerde, publarda, restoranlarda kısacası alkol satışının olduğu her yerde 21 yaş sınırı vardır ve sanmayın ki ülkemizde ki gibi  ‘’abi noolur yeaa’’ yada ‘’doğum günüme 2 gün kaldı ağabey nolcak ki ‘’ gibi bilumum repliklerle görevliyi darlama yöntemi işe yarar; asla yaramayacaktır, uzatırsanız aksine ters tepecektir.

Bir de başkasının ID sini kullanarak girmeye çalışırsanız uygulanacak yaptırımdan bahsetmiyorum bile. ID demişken eğer pasaportunuzu yanınızda taşımazsanız 21 yaşında hatta daha da büyük olsanız bile içeri alınmayabilirsiniz, adamlar takıntılı ne yapalım. 21 yaşının altındaki arkadaşlarıma önerim ise bol bol doğa yürüyüşleri yapmaları, eğer denk getirirseniz -home party- dedikleri ev partilerine katılabilirsiniz. Hadi yine iyisinnn!

Gelelim Alkol konusuna. Ee kocaman kocaman kulüplere, barlara gitmişiz, üstelik Amerika’dayız, şalgam suyu içmezsiniz herhalde. Konunun başında tekrar belirteyim kafamız rahat olsun, 21 yaş kuralımız cepte bunu artık netleştirelim. Hiçbir mekânda ya da markette 21 yaşın altında iseniz size alkol vermeyeceklerdir.  21 yaşından büyük gözükseniz dahi size ID soracaklardır, neden diye sormayın Amerikan yasalarına göre 40 yaşının altında gözüken herkese sigara ve alkol satmadan önce görevli ID sormakla yükümlüdür. Kasada kavga etmeyelim bu sebeple lütfen!!!

Alkolün sudan ucuz olduğu ülke diye bahsedilen yer United States of America’nın ta kendisidir, HOŞ GELDİNİZ !!! Gideceğiniz yerlerde 5 ila 10 dolar arasında değişen bin bir çeşit birayı, ömrü hayatınızda göremeyeceğiniz kokteyl ve içkiyi rahatlıkla mideye indirebilirsiniz. İndirebilirsiniz ama çokta abartmayın çünkü orada ülkemizdeki gibi malzemeden çalmazlar, aman diyeyim uyandırayım. Sonra bilmediğiniz bir yerde ayılmayalım (hastane, nezaret).

Gelelim Amerikalıların bahşiş raconuna; gittiğiniz yer gece kulübü olsun, bar restoran olsun herhangi bir şey yiyip içtiysek bizimle ilgilenen garsona ‘’TİP‘’ yani bahşiş bırakmamız gerekir. Bu, Amerika’da bir kültür ve nezakettir. Diyeceksiniz ki ben Türküm hayırdır ne bahşişi?  Garsonlar aldıkları bahşiş üzerinden hayatlarını kazanırlar çünkü aldıkları saatlik ücret diğer mesleklere göre çok daha azdır, eğer bahşiş alamazlarsa haliyle bu duruma sinirlenip sizinle ilgilenmeyebilir ya da surat asabilirler haklı olarak. Benim tavsiyem Türklerin cömert yanını göstermeniz.

Daha önce 21 yaş sınırından bahsetmiştim, eğer oldu ki kulüpte, bar da, pub da 18 yaş altı bir kızla ya da oğlanla tanıştınız. Hoş geldiniz, artık yeni bir sınırımız var, arkanıza bakmadan kaçın,  yaşadığınız her hangi bir durumda ağır cinsel istismar suçuna bulaşmış olursunuz ki bu da USA içinde işleyebileceğiniz en büyük suçlardandır, turuncu tulumları giymenizi istemeyiz…  Bunun içinde birkaç tavsiye vermem gerekirse Amerikalı gençler yedikleri fastfood tan mı diyeyim, içtikleri sudan mı diyeyim epey bir büyük gösterirler, o yüzden tanışacağınız herhangi bir gence ilk önce yaşını sormayı unutmayın. Sonrasında gerçekçi olmayan saçma sapan suçlamalarla uğraşmayalım☺

Kız arkadaşlarıma çok önemli bir önerim var, gittiğiniz bir kulüpte yanınıza biri gelip sizinle tanışmak isterse, bunu kibarca reddedip uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Eee medeniyet güzel bir şey. Baktınız olmuyor, sabrınız tükendi, en yakındaki bodyguard abiye başvurabilirsiniz. Emin olun işlerini layığıyla yapan ağabeylerdir kendileri.

Erkek arkadaşlarıma ise önerim, eğer bir Amerikalı kız dışarıya kız arkadaşlarıyla çıktıysa o gece kız arkadaşlarıyla eğlenmek için çıkmıştır, bir kızın yanına gittiğinizde kibarca size bye byee der, yada dönüp yüzünüze bile bakmaz, kişisel almayın. Ya da alın.

Work&Travel lokasyonlarında, özellikle international ve Amerikalı öğrencilerin yoğun olduğu bölgelerde gece kulüplerindeki partiler genelde 11’de başlar en geç 2:30 da tam bütün utangaçlığı bırakıp müziğin ve eğlencenin dibine dibine vurduğunuz anda mekanın ışıkları yanıverir ve aniden parti biter. İçinizden bu muydu Great America dersiniz ancak işin aslı öyle değildir. Etrafında bir çok işletmenin olduğu ve dolayısıyla eğlenen genç kesimin sabah 8.30-9.00’da iş başı yapacağını düşünürsek adamlara hak vermemiz gerekir. Kimse işinden olmasın ya da işletmeler zarara uğramasın diye bölgenin kuralları böyledir. Üzülmeyin travel kısmında, büyük şehirlere gittiğiniz zaman 24 saat açık olan gece kulüpleriyle de karşılaşacaksınız, enerjinizi ve paranızı oraya saklamanız sizin için iyi olacaktır.

Gelelim büyük şehirlerde (Las Vegas, LA, Chicago, NY, Miami) gezerken karşılaşacağınız torbacı kılıklı, elinde sahte davetiyelerle sizin önünüzü kesip sizi büyük etkinlik var diyerek sizi gece kulübü, striptiz kulüp tarzı yerlere çekmeye çalışan insanlara. Önerdikleri ismi bilindik otellerin kulüpleri dahi olsa bu tarz kişilere asla itibar etmiyoruz. Aksi takdirde büyük umutlarla gittiğiniz yerler sizlere istemediğiniz, hiç ummadığınız şeyler yaşatabilir benden söylemesi.

Herkese gecelerce uykusuz kalacağı, yorgunluktan öleceği ama sonunda çok mutlu olacağı bir yaz dilerim.

Share.

Comments are closed.