Amerika’da Alışveriş

0

WAT programı ile yaz tatillerini Amerika’da geçirecek olan öğrenciler için bu program Amerika’daki alışveriş çılgınlığıdır diyebiliriz 🙂

Her türlü bütçeye uygun ve kaliteli kıyafet, kozmetik, elektronik alışverişini Amerika’da Türkiye’ye oranla çok daha uygun fiyata bulursunuz.

Süpermarket zincirleri, outlet centerlar, cadde üzerindeki mağazalar… Çokça seçenek var.

Öncelikle mutfak alışverişleriniz için Süpermarket zincirlerini tercih edin. Walmart,Kmart,Lowes,Sears,Target gibi büyük marketlerde (bizdeki Mİgrosun falan 3-5 katı büyüğünü düşünün) bütün mutfak alışverişi malzemelerinizi, uygun fiyata kıyafetleri, elektronik eşyaları, temizlik malzemelerini, kozmetik eşyaları vs bulabilirsiniz. Yemek kültürleri bizden çok farklıdır bu Amerikalıların amaa mutfak alışverişinizi yaparken burada aldığınız malzemelerin hepsini bulabileceksiniz. Fazlası var eksiği yok öyle söyleyim. Çok büyük ve çeşitlilik fazla olduğu için stand stand ayrılmıştır. Hem Amerikalılarda olan bizim daha önce çok da aşina olmadığımız ürünler hem de türk yemeği pişirmek istediğimizde gerekebilecek malzemeleri (kuskus,bulgur,salça,baharat,yughurt vs) bulursunuz. Konserve olayı çoktur orada. Taze sebze ve meyveler azcık pahalıdır 🙂 Ama konserveler (doğranmış domates, küçük soyulmuş patatesler, bezelye,  fasulye…) bence çok lezzetli ve pratik. Hazır yemek kültürü Amerikada yaygın olduğu için bu marketlere de fazlasıyla yansımıştır. Dondurulmuş gıdalar olsun hazır pizzalar olsun hatta tabaklarda hazırlanmış sadece mikrodalgada ısıtılmayı bekleyen yemekler vardır. Hem de 0.65 cent ile 2.5 dolar arasında falan olur fiyatları.

Bu tarz marketlerdeki elektronik, giyim, bisiklet ve benzeri alışverişlerinizde iade ve değişimde kesinlikle sıkıntı yaşamazsınız. Bir ürünü alıp, kullanıp belirli bir süre içinde iade etmek Türklerin geleneksel alışkanlığı haline gelmiştir 🙂 Ayrıca displaydeki (teşhirdeki) ürünleri çok daha ucuza satarlar. Elektronikdebir üst modeli çıktığı anda clearance reyonuna düşer ürün. Bunları da ciddi indirimli almış olursunuz.  Elektronik eşyaları alabileceğiniz çok büyük elektronik mağazaları var. Mesela Best Buy, BH Photo Video,  E-buy. Çeşitlilik çok fazladır ve fotoğraf makinaları, laptoplar, telefonlar Türkiye’ye kıyasla ucuza bulabileceğiniz ürünlerdendir. Apple ürünlerini apple mağazalarından yine buraya kıyasla yarı fiyatına falan alırsınız. New York’ta 5. Cadde başında kocaman bir Apple binası var, mutlaka uğrayın.

Gel gelelim işin fashion kısmına 🙂 Macy’s gibi alışveriş zincirlerinde çok kaliteli markaları bulabilirsiniz. Türkiyedeki  Harvey Nichols gibi düşünebilirsiniz bunu gençler. Ancak fark şudur ki hem daha ucuzdur hem de daha çok çeşit  vardır. Ayrıca aşırı pahalı markaların yanı sıra normal fiyattaki markaları da çok ucuza alırsınız. Kıyafet,güneş gözlüğü, kozmetik, ayakkabı, çanta, aksesuar ve iç giyimde en ucuzdan en pahalı markaya çokça seçenek var. Macy’s büyük şehirlerin merkezlerinde mevcuttur. Mesela her WAT öğrencisinin yolu elbet New York a düşer, ve New York un tam  göbeğindedir bu avm.

Tommy Hilfiger , Guess, GAP, Levis, DKNY, Calvin Klein, Hollister, Abercrombie, Ray Ban, MAC gibi markalar Amerika’da çok ucuzdur. Adidas ve Nike ı hiç söylemiyorum bile. Ozellikle indirim döneminde yakalarsanız değmeyin keyfinize. Macy’s gibi devasa avmlerin dışında, yine büyük ancak hemen her kasabada bulunan, Marshalls, TjMax gibi zincirler de mevcuttur. Özellikle az önce saydığım markaların ürünleri bu mağazalarda $10 ila maximummm $70 arasında satılıyor. Mesela burada 299 tlye gördüğüm bir Tommy ayakkabıyı ayağıma yarım numara küçük olmasına rağmen $20 a bulduğum için almıştım 🙂 Ve asla giyemedim! Burdan da  bu konuda ne kadar dikkatli olmanız gerektiğini anlayabilirsiniz 🙂 Asla giymeyeceğiniz ya da kullanmayacağınız bişeye “ohaaa resmen çok ucuz hemen almalıyım” diye atlamamanız şiddetle önerilir.

Amerika’da alışverişin can damarı Outlet Center’lardır. Kings of Prussia, Woodbury, Tanger gibi outletler birkaç örnektir. Çok geniş alana kurulmuş olan bu alışveriş merkezleri adeta birer küçük kasaba gibidir. Tek bir binada toplanmış kapalı kasvetli avmlerin aksine açık alanda ve her bir mağaza küçük villa evler gibi konumlandırılmıştır. Korkutucu ve kaba değil şirin dizayn edilmiştir. Dünyaca ünlü markaları yine bu outlet centerlarda Türkiyedekine kıyasla uygun fiyata alabilirsiniz. Wat yapan arkadaşların en önemli durağı New York’tan rahatlıkla gidebilecekleri outlet center ise Woodbury Premium dur. Ayrıntılı inceleme için linke tıklayınız.  http://www.premiumoutlets.com/outlets/outlet.asp?id=7

Kozmetik de çok ucuz Amerika’da (parfüm, makyaj malzemesi, krem vs). Burada Boynerde YKMde falan kozmetik kısmından aldığınız markaların ürünleri yarı fiyatına falan oluyor. Kozmetik ve medikal ihtiyaçlarınızı CVS, Rite Aid gibi mağazalardan da edinebilirsiniz. Hemen her mahallede yaygınca bulunan bu mağazalar eczane + kozmetik + temel bazı gıda ürünlerini (genellikle bio olanları yani organik) içerir. En önemlisi de bu tarz marketler 24 saat açıktır.

Share.

Comments are closed.