WAT Nedir?

0

WAT; WORK AND TRAVEL programının baş harflerinden oluşan Amerika’da her yaz üniversite öğrencileri için organize edilen kültürel değişim programıdır. Kültürel değişim programı çerçevesinde gençlerin dünyanın diğer ülkelerinden bu programa katılan diğer üniversite öğrenciler ile Amerika’nın muhtelif eyaletlerinde turizm ile alakalı iş yerlerinde çalışıp, aynı evlerde, yurtlarda, otellerde konaklar, 3 ay boyunca hem para kazanır hem de uluslar arası bir ortamda kültürlerini paylaşırlar. Programın Amerikan devletince amacı tüm dünyadaki genç nüfusun Amerika’yı, oradaki kültürel yapıyı öğrenip olumlu bir etki oluşturmak ve yaz döneminde artan sezonluk çalışan ihtiyacını tüm dünyadan gelen genç üniversite öğrencileri ile karşılamaktır. Programa katılan öğrenciler için programın amacı; yaz dönemlerini Amerika’da hem is deneyimi elde ederken yasayarak İngilizcelerini geliştirme imkanı yakalayıp Amerika’daki hayatın içine dahil olup baksa kültürlerin, yaşayışların farkını keşfedip geniş bir vizyona sahip olmaktır.

Bu süreç içerisinde öğrenciler konumsa İngilizcelerini, insani ilişkilerini başka bir ülkede tek başına ayakta kalma güvenini, seyahat organizasyonu yeteneklerini geliştirirler. Tabii ki olmazsa olmazlardan biri oradaki hayatlarını sürebilecekleri, yaşamsal masraflarını karşılayabilecekleri, hediyeler alabilecekleri kadar para kazanırlar. Çalıştıkları her bir saat için ücret alır ve bu maaşları ile kiralarını, yeme içme masraflarını rahatlıkla karşılarlar.

Kısacası WAT her üniversite öğrencisinin en az bir yazını Amerika’da çalışarak, eğlenerek dünyanın en güzel şehirlerini ziyaret ederek, dünyanın 4 bir yanından yeni arkadaşlar edinerek geçirme fırsatını kaçırmaması gereken hayatınıza farklılık getirecek bir yaz aktivitesidir.

Share.

Leave A Reply