Valiz Hazırlama

0

O gün gelmek üzere, sonunda Amerika’ya uçmak üzeresiniz sınavlarınız bitti. Heyecan dorukta, yumurta kapıya dayandı. En önemli şey olan valiz hazırlamaya geldi sıra. İki ayağınız bir pabuca girecek bu süreçte haberiniz olsun.

İlk olarak gideceğiniz bölgenin hava durumunu yaklaşık bir ay öncesinden internetten ya da telefonunuzdan her gün takip etmeye başlayın. Çünkü Amerika devasa bir ülke olduğu için tek bir mevsim olmuyor haliyle. Yani Türkiye’de yaza girdik orası da öyledir diye düşünmeyin. Örneğin benim ilk gittiğim yer Kanada’ya 2 saat uzaklıktaydı. o yüzden soğuktu. Ve ben yazlık elbiselerle valizimi doldurduğum için. Adeta kaba etlerimi hissetmiyordum soğuktan. Muhakkak ama muhakkak takip edin gideceğiniz bölgenin havca durumunu.

Uçağa yanınıza bir kabin valizi, bir büyük valiz, birde küçük bir el çantası ya da lap-top çantası alabilme hakkınız var. Bagaj sınırınız uçak şirketinden şirketine değişmekle beraber genellikle kabin valizlerinde 7 ila 10 kilo arası, büyük valizlerde 20 ila 25 kilo arasıdır. Uçak biletiniz alındıktan sonra  uçak bileti firmasını arayıp bu konu hakkında kesin bir bilgiye ulaşmalısınız. Çünkü ciddi anlamda çok sancılı bir durumdur. Kabin valizinizin içinde kesinlikle sıvı şeyler olmamalı. Parfüm gibi şeyleri hatta makyaj malzemelerinizi bile koymayın. Uçağa girerken kontrol aşamasında bunların hepsini bırakmak zorunda kalırsınız. Kabin valizinize koyacağınız şeyler daha ağır şeyler olsun örneğin ayakkabılarınızı koyabilirsiniz. Çünkü genellikle kabin valizlerini (şirketten şirkete değişmekle beraber) ağırlık olarak çok önemsemiyorlar. Zaten size tavsiyem şudur valizlerinizi giderken DOLDURMAYIN! Çünkü oradan dönerken bir sürü alışveriş yapacağınız için Türkiye’den getirdiğiniz şeyleri atmak zorunda kalacaksınız. En mantıklısı boş valizlerle gidip döndüğünüz zaman adeta bir Gurbetçi Almancı edalarında eliniz ayağınız dolu olarak gelmenizdir.

Valizlerinizin kilo olayını bildiğinize göre artık içine koyabileceğiniz yaşamsal şeylere geldi sıra. Bunları maddeler halinde sıralayacağım.

 • Priz dönüştürücü (converter). Biliyorsunuz ki prizleri buradan farklı, götüreceğiniz hiçbir elektronik eşyayı o olmadan kesinlikle kullanamazsınız. Gerisin geriye geri getirmek zorunda kalırsınız her şeyi. Bunu tüm elektronik malzeme satan yerlerden bulabilirsiniz. Bir de üçlü priz alın ki aynı anda iki üç elektronik eşyanızı takabilesiniz.
 • Gideceğiniz bölgenin iklimine göre kıyafetler. Yağmurluysa ufak bir şemsiye, serinse ufak hırkalar. Yazlıksa bikini falan. İlk başta bunları gider gitmez bulmanız zor olabilir çünkü.
 • Size tavsiyem buradan çok dandik bir saç kurutma makinası götürmeniz. Ve oradan yenisini alır almaz Türkiye’den götürdüğünüzü atmanız. Bunun sebebi ise: priz uçları farklı olduğu için; pervaneli çalışan şeyler,oradayken büyük oranda bir güç kaybına uğruyor. Adeta normalde 5 dakika da kuruyan saçı 20 dakika boyunca kurutmak zorunda kalıyorsunuz.epilasyon aleti içinde geçerli bu. Yani basit dille pervanesi varsa yavaş çalışıyor hacı! Sinir harbine gerek yok. Dandiklerini götürün yenisini oradan alın.
 • Bu uyarım kızlara, ağdayla uğraşırım diyip oradan bulamam diyip, yanınızda ağda götürmeyin 3 ay için. Çok yer kaplıyor ve mecburen jilete çok masum bir geçiş yapıyorsunuz. Çünkü eğlenceden ağdaya ayıracak vaktiniz kalmıyor. Amaan başlarım yeaa diyip bayanlar için olan jilet köpüklerinden alıp jilete geçiyorsunuz ve mutlu mutlu yaşıyorsunuz.
 • Ama eğer saçlarınız boyaysa yanınızda orada boyatmak yerine (çünkü çok pahalı) boyalarınızı kuaförünüzden tedarik edip gidebilirsiniz. orda kendiniz ya da bir arkadaşınıza boyatabilirsiniz.
 • İlk başta ilaçların adlarını bile bilmeyeceğiniz için başınız falan ağrıdığı zaman orada ilaç aramak yerine buradan bir kutu ağrı kesici, bir kutu antibiyotik, yanık kremi tarzı sağlık açısından vazgeçilmeziniz olan ilaçlarınızı yanınıza alabilirsiniz.
 • Fotoğraf makinanızı almanızı söylememe bile gerek yok.
 • Eğer grup halinde gidiyorsanız bir kişinin bilgisayarını götürmesi kafi olacaktır. Çünkü internet başından geçen zaman kayıptır orada.
 •  İş vereninize kesinlikle Türkiye’yi temsil edecek ufak bir hediye götürmelisiniz. Türk lokumu,Türk kahvesi (cezve ve bardağını unutmayın) ya da süs eşyası gibi. Çok mutlu oluyor keretalar 🙂
 • Eski bir havlu götürüp orada 3 ay kullanıp sonrasında dönerken atarsınız. Çok titizseniz eğer yastık kılıfı da götürebilirsiniz.
 • Mesela yakın bir iki kız gidiyorsunuz. Biriniz düzleştirici, biriniz saç kurutma makinası falan götürsün o tarz şeyleri ayrı ayrı yük etmeyin üzerinize. Görev dağılımları yapın yani. Ben mi söyleyeyim illa bunları. Hatta götürmenize bile gerek yok 15-20 dolara ordan alabilirsiniz en iyisinden.
 • Mp3 ünüze sağlam müziklerinizi yükleyerek gidin orda müzik indiremeyeceksiniz çünkü. Uçakta Türkiye’den Amerika’ya giderken Rafet babadan ‘macera dolu Amerika’yı’ dinleyin,gaza getiriyor insanı.Amerika’dan dönerken de Kazım Koyuncu ’dan ‘işte gidiyorum’ u dinleyin. Damar yapıyor insanı valla.
 • Eğer akıllı telefonunuz varsa orda internet paketi olan bir hat elde edene kadar kullanmanız için küçük bir cep sözlüğü götürün yanınızda. Akıllı telefonunuz yoksa sözlüğe bakmaktan canınız çıkabilir zaman zaman. Akıllı telefon baya hayat kurtarıyor sözlük ve translate açısından.
 • Pek zamanınız olmayacak ama ne olur ne olmaz diye 2-3 tane okuma kitabı götürün sahilde romantik romantik okursunuz hoş olur.hatta vazgeçtim kitap götürmeyin oradan ingilizce kitap alıp okuyun İngilizceniz gelişsin:)
 • Arada Türk kültürüne dönmek isterseniz. Arada batak,king atmak için iskambil kağıdı götürün. 😉
 • İlk başta yemek sorunu çekebilme ihtimaliniz var bunun için birkaç tane hazır çorba götürebilirsiniz yanınızda.
 • Sigara içen arkadaşlara Orada eyalet eyalet aynı sigara markaları bile büyük fiyat farklılıkları gösterirler. O yüzden nasıl bir fiyatla karşılaşacağınızı bilmediğiniz için yanınızda 2 karton sigara götürmeniz ve bunu büyük valizinize yayarak götürmeniz.
 • Kesinlikle ve kesinlikle yanınızda turşu,salça,peynir gibi yiyecekler götürmeyin valizinize koymayın. Çünkü köpekler koklarsa bir şey var sanıp içinde valizinizi darma duman edebilirler ne gerek var.

Yola çıkma vakti geldiğine göre have a nice summer gençlik…

Share.

Comments are closed.