Şirket Seçimi

0

Şirket seçiminde ne önemlidir, aslında birçok şey, ben size birkaç madde sayayım. Şirket seçerken bunları da göz önünde bulundurursunuz. Zaten içinize sineni samimiyetine inandığınız ve tecrübesini bildiğiniz bir şirketi seçeceğinize eminim.

 

  • Öncelikle hangi şirketle giderseniz gidin bazı problemler yaşayacaksınız, aslında dışarıdan bakınca bunlar problem gibi gözükmese de kültürel farklılıktan dolayı yadırgayacağınız çok şey olacaktır. Amerika’da olduğunuz süre içerisinde şirketinize ulaşmak sizin belki de en önem verdiğiniz nokta olacak; kültürel farklılıklardan dolayı sormak veya danışmak istediğiniz konular için şirkete ulaşmak ve saat farkı gözetmeksizin yanıt almak isteyeceksiniz. Size 7*24 hizmet verebilecek bir yer olmasına önem verin.

 

  • Diyelim ki işle ilgili bir sorun yaşadınız, işinizi değiştirmek istediniz, bu durumda da size sadece tecrübeli ve köklü şirketler yardımcı olabilecektir. Şirket aynı isimle kaç yıldır ayaktaysa, o kadar tecrübe biriktirmiş demektir. Sadece kuruluş yılı değil, gönderdiği öğrenci sayısı da elbette ki önemli. Çalışanları ne kadar tecrübeli ve Amerika hakkında bilgi sahibi olursa size o kadar çok oryantasyon verirler ve eşşekten düşmüş karpuza dönmezsiniz:)

 

  • Gelelim önemli bir diğer konuya, şirket tarafından ayarlanan sağlık sigortanız tam kapsamlı olsun. Amerika’da sağlık tahmin edebileceğinizden kat ve kat daha pahalı. Bir aylık kazancınızı bir ambulans çağırmaya vermek istemiyorsanız, sağlık sigortanızın Amerika’ya ayak bastıktan sonra dönene kadar devam ettiğinden emin olun.

 

  • Küçük bir ayrıntı olabilir belki ama bahsettiğim sim card ları size sağlayabilecek bir şirket olması , siz gitmeden kendinizi güvende hissetmenizi sağlayabilir.

 

  • Mesela benim gittiğim firma, özel ingilizce kulüpleri yapıyordu ve ingilizcesi yeterince olmayan arkadaşlarım bu derslere katıldılar ve hem iş seçiminde hem vize görüşmelerinde çok kolaylık sağladığına eminim.

 

  • Son olarak şirketiniz kesinlikle size iş fuarı imkanı sunsun. Bu şirketin, Amerika’ya ne kadar uzanabildiğini ve size ne kadar hizmet sağlayabileceğinin ilk göstergesidir. İşverenleri Türkiye’ye getirirler, siz onlarla yüz yüze görüşüp işinizi kendi isteğinizle alırsınız yani sistemden rastgele bir yeleşmeye maruz kalmazsınız;)

 

Tavsiyelerimi göz önünde bulundurursanız , eminim güzel bir wat süreci geçirirsiniz 😉

Share.

Comments are closed.