Ne Kadar Cep Harçlığı Gerekiyor?

0

Yeap  Napolyon, you are right. Para para para… Zaten program için, uçaktı, vizeydi bir sürü para harcadık, harçlık nereden çıktı diyenlere sesleniyorummmmm.  Aklında neden harçlık götürmeliyim sorusu olanlara, “arkadaşım işe başlar başlamaz para aldığın nerede görülmüş, işin başlayana kadar ne yiyip ne içeceksin” diyorum. Ne kadar götüreyim o zaman diyenlere de bir hikaye anlatıyorum:)

Biz 3 arkadaş katıldık bu programa hepimiz ingilizce okuyoruz dedik ki, ayrı ayrı yerlere gidelim, dilimizi daha rahat geliştiririz. Neyse ben güney tarafına, bir arkadaşım kuzeye diğeri de doğu kıyısına gitti. En şanslımız doğu kıyısına gidendi ama sadeceee harçlık konusunda diyorum ;))  Bu arkadaşım bir otelde çalıştı ve çalıştığı yerde konaklayacaktı gel gör ki işvereni konaklama için bundan para istemedi üstüne bir de deposito da almadı. Kız götürdü 300$ dolar yetti tabi ona, sadece yemesine içmesine harcadı hatta artmış bile duyduğum kadarıyla.Malum ilk iki hafta hiçbir yer bilmiyor ingilizce de yavaş yavaş açılıyor, çıkmamış yavrum pek dışarı.

Diğer arkadaşım kuzey çalışıyordu ve evde konakladı günlük konaklaması 10 dolardı ayda eder 300$. İşveren ilk ayın ücretini direk istedi onun yanında bir de 150$ deposito istiyordu. Allah’a şükür bunlar iş sözleşmesinde yazıyordu 450$ konaklamaya , 250$ da yiyecek parası ayırdı. Arkadaş götürdü 750$ yetti yetmedi; ama zorla yettirdi:)

Bir de kendimden bahsedeyim, baktım sözleşmeme, konaklamam aylık 450$ deposito istemiyor neyseki. Dedim 1000$ götüreyim herkes alışveriş çok uygun diyor valizi de boş götürürüm işyerine varana kadar biraz alışveriş de yaparım, ohh mis. New York’a indim, once burayı gezerim iki gün sonra güneye inerim diye uçak biletimi öyle almıştım. New York’ta 2 günde yaklaşık 500 dolar harcadım ayıptır söylemesi, kaldı 500$ düşünüyorum ki nasıl geçineceğim 450$ konaklamaya verirsem bana kalıyor 50$. Konaklamama yerleşince öğrendim ki işveren ilk maaşımı aldığımda yani iki hafta sonra konaklamanın sadece yarı ücretini istiyormuş. İşime başladığımda hala 500$ ım vardı yani:) İlk pay-check aldığımda konaklama ücretimin yarısı ondan kesildi. Yani New York’ta seyahat etmesem ve alışveriş yapmasam belki de 250$ bile ilk maaşımı alana kadar bana yetecekmiş.

Aman deyim bu ayrımı bölgelere , eyaletlere göre düşünmeyin, bu konaklama farklılıkları işverenin ayarladığı konaklamaya göre oluyor. Küçük bir tavsiye de vereyim gitmeden önce iş sözleşmenizi güzelce inceleyin, konaklamanız ne kadar, işveren ne zaman ödemenizi bekler, deposito ödemeniz gerekiyor mu.  Bir de eğer ki harçlık olarak yanınızda ekstra ücret götüremeycekseniz ve alışveriş çok seviyorsanız, gider gitmez o ucuzluğa kaptırmayın kendinizi, aldığınız pay-checkleri bozdurup harcaması çok daha zevkli.

Share.

Comments are closed.