Kayıt İşlemleri

0

Öncelikle gidin birkaç şirket gezin derim, size en samimi ve güvenilir gelen şirkette karar kılın sonra da fazla kurcalamayın. Ne kadar çok sorgularsanız o kadar çok kafanız karışır ve tereddütte kalırsınız. İlk yılımda gezdiğim ve görüştüğüm şirketlerin haddi hesabı yok diyebilirim. Ama bir şirkete katıl olduktan sonra daha fazla düşünmeyin ve onlara güvenin çünkü güvenmek zorundasınız:)

Sizinle ilk görüşmenizde ne kadar çok ilgilendiklerinden anlarsınız zaten süreç boyunca ne kadar ilgileneceklerinden. Bu konuda şirket seçimi makalesini okuyup bilgi alın derim.

Şirket size program sürecinin ayrıntılı bilgilendirmesini yapar ve daha sonra programa uygunluğunuzu ölçmek için İngilizce bir mülakattan geçmenizi isteyecektir. Yazılı veya sözlü olabilir bu mülakatlar ki ben sözlü olanlarının daha avantajlı olduğunu düşünüyorum; sonuçta iş seçerken de sponsorla tanışırken de ya Skype üzerinden ya telefondan konuşacaksınız, yazılı bir belge ile tanışmayacaksınız. Seçtiğiniz şirket İngilizcenizi de uygun görürse kayıt işlemlerine başlar ve öncelikle bir sözleşme ve kayıt formu doldurtur. İmzalayacağınız sözleşmeyi muhakkak ayrıntılı bir şekilde okuyun.  Şirketiniz kayıt için bir ön kayıt ücreti isteyecektir. Onu da ödedikten sonra işlemlerinizi başlatırlar ve bir sponsora girişlerinizi başlatırlar.

Gereken bazı evraklardan da bahsedeyim isterim.

  • Kayıt formu, sözleşme
  • Nüfus cüzdanı
  • Fotoğraf
  • Öğrenci belgesi, transkript
  • İngilizce cv

Bu evrakları tamamlandığınız takdirde işlemleriniz başlatılır. Kayıt işlemleriniz ile birlikte, şirketiniz size harçsız pasaport belgesi verir ve pasaport işlemlerinize başlayabilirsiniz. Pasaportu almak için pasaport işlemleri makalesi size yol gösterecektir.

Share.

Comments are closed.