İş Fuarları (Job Fair)

0

Nasıl yani, işveren kalkıp Amerika’dan gelip bizi işe mi alıyormuş? Doğru duymuşsunuz. Work and Travel iş fuarları, aslında bu programın en heyecanlı aynı zamanda en önemli adımlarından biri.

Karşınızda Amerika’da beraber çalışacağınız işvereniniz var, size deneyimlerinizle ilgili, okulunuzla ilgili sorular soruyor. Eğer aklınızda çok soru var ve işvereninize masum masum bakıp, ben okuduğum bölümü, iş deneyimlerimi anlattım, biraz da siz anlatın oralarda hava nasıl diye içinizden geçiriyorsanız, iş fuarı sizin için isabet olmuş demektir.

İş Fuarı Nedir?

Amerika’nın çeşitli eyaletlerinden ve farklı işletmelerden işverenlerin gelerek öğrencilerle yüz yüze görüşüp onları işe aldıkları sürece iş fuarı diyoruz. Gelen kişiler genellikle işletmenin insan kaynakları, ya da bölüm müdürleri gibi yetkili pozisyonlarda çalışan kişilerdir. Büyük bir toplantı salonunda işverenler öncelikle kendilerini tanıtırlar, geldikleri bölge hakkında size orada yaşayan birey olarak birinci ağızdan bilgi verirler ve işletmeleri hakkında, işe alacağı pozisyonlar hakkında bilgilendirme yaparlar. Daha siz Amerika’ya gitmeden, Amerika sizin ayağınıza gelmiş olur kısacası. Büyük ekrandaki slaytta bölgenin fotoğraflarına bakarken, videoları izlerken kendinizi birden orada yaşayan biri olarak hayal etmeye başlarsınız bile. İşveren sunumunu yaptıktan, sorularınızı cevapladıktan sonra sıra gelir yüz yüze görüşmelere. Karşılıklı görüşme esnasında işveren sizi daha yakından tanımaya çalışır, iş deneyimlerinize bakarak pozisyon için uygun olup olmadığınıza karar verir.

Sadece işverenin değil, çeşitli şehirlerden gelen birçok öğrencinin orada bulunacağı bu büyük toplantı salonlarında bir köşede İngilizce pratik yaparak kendini görüşmeye hazırlayan öğrenciler, diğer köşede başka bir şehirden geldiği için yol yorgunu olup uyuyan bir grup öğrenci; bir diğer köşede de görüşmesi bitmiş heyecanla sonucunu bekleyen öğrenciler görürsünüz. Amerika’ya yalnız seyahat edecekseniz, orada beraber çalışacağınız iş arkadaşlarınızla da tanışma şansı bulabilirsiniz.

Avantajları Nelerdir?

  • Eğer Work and Travel programı ile ilgili çeşitli çekinceleriniz varsa bu çekincelerinizi gidermek açısından,
  • Aklınızdaki en küçük sorunun bile birinci kaynaktan cevaplanabilmesi açısından,
  • Yüzyüze görüşme şansı bulduğunuz işvereninizle güzel bir enerji yakalama şansınız olması açısından iş fuarları önemli bir seçenektir. Örneğin; İngilizce seviyeniz çok çok iyi değil, ancak görüşme esnasındaki tutumunuz, güler yüzünüz, yanınızda getirdiğiniz “Turkish Delight” gibi tatlı hediyeler Amerikalı işverenimizin hoşuna gidebilir ve işveren İngilizce seviyenizi ikinci plana atarak sırf enerjiniz uyuştuğu için sizi işe alabilir.

Fuarda İşi Alamazsam Ne Olur?

Öncelikle moral bozup can sıkmaya hiç gerek yok. Fuarın sadece bu iş için bir başlangıç olduğunu unutmayın. İlk adımda bu işi halledemediyseniz hemen danışman şirketinizden sonraki adım olarak izlenecek şeyleri size aktarmasını isteyin. Bunun sadece bir başlangıç olduğunu unutmayın. Amerika’ya gitmeden Amerikalı biriyle tanışmış oldunuz, fena mı?!

Son olarak bu konuda şirket seçimi yaparken kayıt olmayı düşündüğünüz şirketin iş fuarı düzenleyip düzenlemediğini göz önünde bulundurmalısınız. İş seçenekleri esnasında fuar seçeneği bütün sürecinizi etkileyebilecek önemli bir adımdır.

Unutmadan söyleyeyim, fuar esnasında ben okyanus kıyısına gitmek istiyordum, Colorado’nun okyanusa kıyısı pek yok galiba gibi derin düşüncelere dalmamanız ve son anda fikrinizi değiştirmemeniz için hangi işletmenin fuarına katılacağınızdan emin olun. (Eyaletin haritadaki konumu da önemli!) 🙂

Share.

Comments are closed.